ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

شامل اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۵:۱۱
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / صداي مردم, عناوین برگزیده > بمب بیولوژیکی در هرسین

بمب بیولوژیکی در هرسین

با توجه به مشترک بودن بعضی بیماری ها بین انسان و دام، نزدیکی محل نگهداری حیوانات به منازل مسکونی و رفت و آمد اهالی به خصوص کودکان این نگرانی را به وجود می آورد که هر لحظه احتمال ابتلا به بیماری هایی چون تب کریمه کنگو ،آنفلو آنزای پرندگان ،بیماری های پوستی و سایر بیماری های خطرناک وجود دارد.

صدای مردم، بیستون نیوز//زندگی در شهر باید و نبایدهای زیادی دارد؛ به عبارتی برای زندگی راحت و آسوده‌تر در مجموعه‌ای که تعداد زیادی از مردم حضور دارند قواعدی تنظیم و البته برای احترام به آن قواعد و قوانین، ضمانت اجراهایی نیز در نظر گرفته شده است. در میان همه باید و نبایدها، مسایل زیست محیطی نیز قرار دارد و مسئله حفظ محیط‌زیست آنقدر اهمیت دارد که در بسیاری از قوانین حتی قانون مجازات اسلامی برای نقض‌کنندگان آن مجازات‌هایی تعیین شده است.
با توجه به اینکه حفظ،گسترش و ارتقای سلامت در جوامع بشری در زمره کلیدی‌ترین سیاست‌ها برای ایجادتوسعه عدالت اجتماعی در کشورها تلقی می‌شود.و انسان سالم محور توسعه پایدار محسوب می‌شود، توجه به سلامتی و تلاش برای حفظ و ارتقای سلامت انسان، همواره یک اولویت ملی محسوب می‌شود.
نگهداری دام زنده در تعدادی از منازل سطح شهر یکی دیگر از معضلات اجتماعی شهرستان هرسین است که متأسفانه عملکرد شبکه بهداشت و درمان و شبکه دامپزشکی در راستای جمع آوری دام های زنده صحیح نبوده است وبایستی اقدامات قانونی با همکاری دستگاههای قضایی و نیروی انتظامی با متخلفین و مزاحمین بهداشت شهری انجام دهند و در این راستا هیچگونه بهانه ای نباید مانع از اجرای قانون گردد.
بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون، شهرداری‌ها مکلف شده اند از هرگونه پرورش و نگهداری دام و طیور در محدوده شهرهای با جمعیت بیش از ۵۰ هزار نفر ممانعت کنند و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی هر جا صحبت از نگهداری حیوانات ودام در کنار انسان باشد، موظف هستند آئین نامه‌های بهداشتی مرتبط با شرایط را اعلام کنند و بر ضوابط بهداشتی نیز نظارت می‌کنند
چند سالی است که در برخی از محله های هرسین(راخیز) متاسفانه ساکنین بدون توجه به فرهنگ شهروندی اقدام به نگهداری احشام و طیور در منازل خود کرده اند که این موضوع مشکلاتی را برای برخی از اهالی آن محل ها به وجود آورده است.
گلایه و نارضایتی اهالی این محله ها از یکطرف بعلت بوی تعفن وآزار دهنده نگهداری دام و حیوانات خانگی دیگری همچون مرغ و خروس و…است که خصوصا در فصل تابستان باعث سلب آرامش آنان شده و تحمل بوی تعفن ناشی از فضولات این حیوانات و هجوم مگس و دیگر حشرات موذی به داخل خانه ها مسئله ای عذاب آور برای آنها شده است که چاره ای جز سوختن و ساختن ندارند
و از طرف دیگربا توجه به مشترک بودن بعضی بیماری ها بین انسان و دام، نزدیکی محل نگهداری حیوانات به منازل مسکونی و رفت و آمد اهالی به خصوص کودکان این نگرانی را به وجود می آورد که هر لحظه احتمال ابتلا به بیماری هایی چون تب کریمه کنگو ،آنفلو آنزای پرندگان ،بیماری های پوستی و سایر بیماری های خطرناک وجود دارد.
براین اساس شهرداری به‌عنوان متولی اصلی این امر با نظارت ماموران بهداشتی باید پاسخگوی این مشکل باشند زیرا سلامت شهروندان بیش از هر موردی حائز اهمیت است.
در پایان از فرماندار مردمی و فعال شهرمان تقاضا داریم با توجه به رابطه مستقیم این معضل با سلامتی شهروندان، تمهیدات لازم در این خصوص را در اولویت کاری خود قرار دهند.
من ا… توفیق
شهروند هرسینی: قادری

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید