ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

شامل اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۵:۱۱
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / اجتماعی, عناوین برگزیده > کنکاشی در طرح جذب ۱۰,۰۰۰ نیروی کمک پرستاری ، از سراب تا واقعیت

کنکاشی در طرح جذب ۱۰,۰۰۰ نیروی کمک پرستاری ، از سراب تا واقعیت

اخیرا دانش آموزانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم هستند، مجاز به شرکت در دوره کمک پرستاری می‌شوند. این افراد جهت ورود به بازار کار و جذب از طریق مراکز درمانی در دوره های آموزش درمانی و کمک پرستاری، از سوی مراکز خصوصی زیر نظر جهاد دانشگاهی تبلیغ می گردد شرکت می کنند.

سرویس اجتماعی بیستون،اخیرا دانش آموزانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم کامل متوسطه (تمامی رشته ها : فنی حرفه ای یا کاردانش) هستند، مجاز به شرکت در دوره کمک پرستاری می باشند. این افراد جهت ورود به بازار کار و جذب از طریق مراکز درمانی در دوره های آموزش درمانی و کمک پرستاری،که از سوی مراکز خصوصی و زیر نظر جهاد دانشگاهی تبلیغ می گردد شرکت می کنند.و بنا به اظهارات گردانندگان این دوره ها ظاهرا این آموزشها تحت نظر دانشگاه شهید بهشتی تهران است که گویا این امر صحت ندارد.
در آگهی استخدامی که توسط مراکز خصوصی که مسئولیت آموزش را بر عهده دارند آمده است ،فراگیران پس از اتمام دوره ،قابلیت استخدام در طرح جذب ۱۰,۰۰۰ نیروی بهیاری یکساله(کمک پرستاری) را خواهند داشت اما در عین حال جهاد دانشگاهی هیچ تعهدی برای استخدام دانش آموختگان ندارد.

لازم به ذکر است که در سال ۸۸ با حذف دوره های بهیاری سه ساله مسولین پرستاری وزارت بهداشت تصمیم گرفتند این طرح را با اسم کمک پرستاری جایگزین کمک بهیاری کرده و تغییر نام دهند.
این دوره جهت تکمیل کادر درمان بیمارستانها و در راستای طرح تحول نظام سلامت، به دستور معاونت پرستاری وزارت بهداشت کلید خورد.
در حال حاضر که تعداد قابل توجهی از جوانان به امید وردد به بازار کار و اشتغال در این کلاسها ثبت نام کرده اند که با شبهاتی در این طرح مواجه شده اند.

در این راستا سوالات و شبهاتی که این عزیزان دارند را با ابراهیم محمدی عضو هیئت مدیره  نظام پرستاری استان کرمانشاه در میان گذاشتیم.

محمدی در این رابطه بیان داشت:پیرو برگزاری کلاسها و تبلیغ گسترده آموزش دوره کمک پرستاری لازم است جهت تنویر افکار عمومی و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی بانیان آن نکاتی به اطلاع برسد:
این دوره ها به سازمان نظام پرستاری و مراکز آموزشی تابعه مربوط نمی باشد و فارغ التحصیلان این دوره ها فاقد صلاحیت حرفه ای از نظر سازمان نظام پرستاری میباشند.


همچنین در پایان دوره مدرک یکساله کمک پرستاری به کار آموزان داده می شود و هیچ مدرک معتبر دانشگاهی به کارآموز داده نمی شود.لازم به ذکر است که مدرک فوق دیپلم یک مدرک دانشگاهی است و در این دوره آموزشی حتی مدرک فنی حرفه ای هم به کار آموز داده نمی شود.
*اولین سوالی که به ذهن می رسد،تفاوت دوره بهیاری یکساله(کمک پرستاری) با دوره کمک بهیاری است.
محمدی در پاسخ به این سوال گفت:دوره کمک پرستاری(کمک بهیاری)سه ماهه و کمک پرستاری (بهیار) یک سال می باشد.تفاوت این دوره با دوره بهیاری در مدت زمان آموزش ، در شرح وظایف و در مبلغ دریافتی برای آموزش می باشد.و نیز تفاوتهایی در شرح وظایف ،که عمده اعتراضات جامعه پرستاری آکادمیک را هم در برداشت که برخی از این شرح وظایف با پرستاران مشترک بود.از جمله این موارد دادن داروی خوراکی، احیا و…سایر مسائل حرفه ای که فقط از طریق طی مراحل آموزشی آکادمیک به فرد آموزش داده می شود.
*همچنین افرادی که پس از تکمیل دوره استخدام بشوند بعد از دوره بهیاری یکساله(کمک پرستار) اجازه دخالت در درمان مثل پانسمان ،تزریقات و…. را دارند یانه؟
ابراهیم محمدی در پاسخ به این سوال بیان داشت:شرح وظایف اولیه که حدود ۳۳ مورد بود و با اعتراضاتی که از سوی جامعه پرستاری صورت گرفت، به ۳۲ مورد تقلیل یافت و تغییراتی در این شرح وظایف نیز داده شد، که کمک پرستار اجازه دادن دارو و تزریقات را نخواهند داشت و فقط در تزریق زیر جلدی انسولین می توانند مشارکت داشته باشند ، که این موارد همچنان مورد پذیرش از نظر پرستاران نبوده و از طرف مسولین مربوطه قول اصلاح داده شده است
*نحوه استخدام افراد واجد الشرایط به چه شکلی انجام می پذیرد؟
 
وی در مورد مسئله استخدام این افراد اظهار داشت:استخدام این فراگیران مجهول است و ممکن است مانند ۴۰هزار کمک بهیار آموزش دیده که جذب نشده اند بیکار بمانند
*سهمیه ۱۰درصدی بهیار ها در کنکور شامل حال فارغ التحصیل های این دوره می شود یانه؟
محمدی در مورد سهمیه هم توضیح داد، که  هیچ سهمیه ای برای ورود به رشته پرستاری در دانشگاه های دولتی نخواهند داشت .
*چرا رنگ روپوشها از سفید(طبق قرار داد اولیه) به استخوانی تغییر کرد؟
طبق دستور معاونت پرستاری لباس آموزش آنان کرم رنگ و همانند کمک بهیاران می باشد
*آیا بعد از اخذ مدرک امکان بکار گیری در مراکز درمانی وجود داره؟
از آنجاییکه آموزش و مدارک مربوطه از طرف دو شرکت خصوصی و جهاد دانشگاهی صادر می گردد بکار گیری آنان در هاله ایی از ابهام است
*آیا مدرک مورد تایید وزارت بهداشت هست ؟

این عضو هیئت مدیره نظام پرستاری کرمانشاه در مورد تایید مدرک ارائه شده از سوی این مراکز خصوصی گفت:از آنجایی که آموزش و مدارک مربوطه از طرف دو شرکت خصوصی و جهاد دانشگاهی صادر می گردد بکار گیری آنان در هاله ایی از ابهام است.و چونکه این دوره توسط شرکتهای خصوص انجام می گیرد بیشتر درامد مالی و سواستفاده از نام بهیاری مد نظر متولیان آن بوده است
بنده اعلام می کنم که این دوره ها ربطی به سازمان نظام پرستاری و مراکز آموزشی تابعه ندارد و فارغ التحصیلان این دوره ها با این شرح وظایف فاقد صلاحیت حرفه ای از نظر سازمان نظام پرستاری می باشند.
عضو هیئت مدیره نظام پرستاری کرمانشاه در ادامه این گفتگو بیان داشت :با توجه به اینکه در صورت استخدام این افراد در مراکز درمانی در خصوص این دوره ها ربطی به سازمان نظام پرستاری و مراکز آموزشی تابعه ندارد و فارغ التحصیلان این دوره ها فاقد صلاحیت حرفه ای از نظر سازمان نظام پرستاری هستند.البته شرح وظایف کمک پرستار همان شرح وظایف کمک بهیار است که فقط تغییر نام انجام شده است.و این دوره سه ماه و در سازمان نظام پرستاری برگزار می گردد.

این در حالی بود که از سال ۸۸ طبق مصوبه شورایعالی اشتغال و صدور گواهینامه، شخص پس از گذراندن این دوره توسط نظام پرستاری، می توانست به عنوان کمک پرستار در مراکز درمانی مشغول بکار گردد، که این استخدام می توانست به صورت پیمانی، شرکتی یا آزمونی و رسمی باشد.

با تشکیل معاونت پرستاری وزارت بهداشت در دو سال اخیر ، این قضیه مجددا مطرح و این دوره به عنوان کمک پرستار (بهیار) معرفی شد و تغییراتی در شرح وظایف آن اعمال گردید و دوره یک ساله شد.و این دوره ها شرح وظایف از جمله برخی تزریقات و پانسمان و احیاو.. به آن اضافه گردید.
با اضافه کردن این شرح وظایف که از شرح وظایف پرستار آکادمیک است باعث اعتراضات گسترده پرستارن در سطح کشور شد.که یک شخص با دیپلم غیره یا حتی تجربی چگونه یک ساله می تواند خدمات پرستاری حرفه‌ای و مناسبی به بیماران  ارائه دهد که از نظر پرستارن وجود این شرح وظایف و ارائه این خدمات، خیانت در حق بیماران و جامعه می باشد.
این در حالی است که از نظر هزینه هم دوره کمک پرستاری سه ماهه ۴۰۰ هزار نومان، و دوره بهیاری یک ساله ۳میلیون و ششصد هزار تومان است. یعنی مبلغی حدود ده برابر آن است.با توجه به مقایسه این تغییر زمان و طول دوره،  درآمد مالی یکی از اهداف به وجودآوردن این دوره ها است.
همچنین عدم ثبات در نوع دوره و  استخدام کارآموزان در هاله ای از ابهام قرار دارد، برای کارآموزی آنها لباسهای کرم رنگ با حاشیه بنفش تصویب گردیده است اما لباس کاری آنها هنوز مشخص نیست.دوره توسط بخش خصوصی برگزار می گردد که سه شرکت در سطح کشور برگذار می کنند.که در اینجا به طور کامل معلوم است که درآمد مالی از اهداف اصلی این دوره بوده است.و وزارت بهداشت نمی تواند دوره های غیر آکادمیک را حمایت کند.

 

 

نظرات شما

  Kamran می گوید :

  سلام به حقیقت
  با سلام‌دوستان .بنده‌ب عنوان یک ایرانی حلال زاده که در کلاس های کمک پرستاری شرکت نموده ام اینو خدمتون عرض میکنم‌تمام وظایف خدمات ب جز گرد‌گیری ب کمک‌پرستاران متحول گردیده .دوستان‌ب خداوند سوگند حقیقت را میگویم و این کلاهبرداری حرفه ای بود .

  امیرعلی می گوید :

  من خودم تو این دوره شرکت کردم، الان یک سال شده تقریبا هنوز نرفتیم کلاس عملی ، هر روز هن یه تغبیراتی ایجاد میکنن از شرح وظایف تا نوع لباس ، دقیقا یه کلاه برداری شیک و مجلسی ، همون دوره کمک بهیاری فقط پول بیشتری میگرن با عوض کردن اسمش

  مهدی می گوید :

  باسلام.من میخوام تو دوره کمک پرستاری اسم بنویسم.شروع کلاسا کی هست؟؟میشه لطفا کسانی که اطلاع دارن به من بگن

  Shiva می گوید :

  :
  https://telegram.me/joinchat/DQwK2AUUrZwMnNKa5lsFvA

  گروه کمک پرستاران ایران

  Shiva می گوید :

  توی گروه تلگرام کمک پرستاران ایران به تمام سوالات دوستان پاسخ داده خواهد شد

  salar می گوید :

  سلام بانو
  این لینکو برای دوستی میخواستم
  ممنون میشم بفرستید ب این ای دی Salarwolf23

  ممنونم واقعا نیاز دارم
  ممنون میشم بدین

  شیوا می گوید :

  اخه این گروه باز نمیکنه…میشه اطلاعات بیشتری درمورد نحوه ی شرکت در این دوره هارو بیگین ممنون

  حسن مرادی می گوید :

  سلام
  اینکه می گویند دوره های سه ساله بهیاری حذف شده کذب محض است

  و هنوز دهها آموزشگاه بهیاری در حال گرفتن هنرجو هستن

  حسین محمدی می گوید :

  سلام جهت دریافت اخبار استخدامی کمک پرستاران و کمک بهیاران عضو کانال و گروه ما شوید عضویت در کانال استخدام? @estekhdamkhabar
  https://t.me/joinchat/AAAAAAmPhJlR3vru9M6p6Q

  Hsna می گوید :

  ?اهداف

  ۱⃣ ارتقاء سطح علمی و عملی کمک پرستاران و تبادل اطلاعات بین آنها

  ۲⃣ پیگیری مطالبات کمک پرستاران از مسئولین مربوطه

  ۳⃣ تغییر مطالبات گروه با توجه به نیاز زمانی همکاران

  لینک گروه کمک پرستاران ایران

  https://t.me/joinchat/E31XU0FKTGuUq8DjAPPKqA

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید