ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

شامل اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : چهارشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۱۵:۰۸
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / گزیده اخبار, نوا و نما > مراسم روز شهرستان با تجلیل و گرامیداشت علمای بزرگ هرسین برگزار شد+تصاویر

مراسم روز شهرستان با تجلیل و گرامیداشت علمای بزرگ هرسین برگزار شد+تصاویر

با حضور علما و روحانیون، مسئولین شهرستان و با حضور پُر شور مردم دیار دارالمومنین مراسم روز شهرستان در هرسین برگزار شد.

به گزارش بیستون،به منظور پاسداشت و گرامیداشت مقام سه عالم جلیل القدر شهرستان آیت عظام آیت الله نجفی، آیت الله کاظمی و آیت الله حجتی (ره) مراسمی به همین منظور با عنوان روز ملی شهرستان در مکان مسجد مصلی آیت الله حجتی (ره) شهرستان هرسین برگزار شد.

حجت الاسلام باقری امام جمعه شهرستان در این مراسم ضمن تشگر از حضور علما ، مسئولین و مردم شهرستان و همچنین تقدیر از برگزار کنندگان این برنامه اظهار داشت ملقب شدن دیارمان به دارالمومنین آن هم در زمان رژیم طاغوت مرهون و مدیون نقش آفرینی روحانیت و مردان و زنان اصیل و مومن و مومنه ای است که نزدیکی به خدا را سیره عملی خود قرار داده بودند.

وی افزود حضور این همه فرمانده در دوران دفاع مقدس و همچنین نخبگان علمی در شهرستان به برکت وجود این عزیزان بوده و بایستی سعی شود خلأ وجود این چنین علمایی در شهرستان جبران شود.

در ادامه یاور محمدی فرماندار شهرستان هرسین اظهار داشت در طول مدتی که در خدمت مردم شهرستان بودام سه مراسم با شکوه و تأثیر گذار برگزار شده که اولین آنها یادواره شهدای شهرستانی به منظور پاسداشت مقام والای شهدا و دوم همایش بزرگ هرسین شناسی به منظور تجلیل از مشاهیر و مفاخر و علمای شهرستان و امروز هم مراسم بزرگ روز شهرستان است که بایستی از برگزار کنندگان این مراسم تقدیر شود.

در ادامه این برنامه فرزندان و نوادگان این علمای عظام و همچنین حجت الاسلام محمدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان  به بیان خاطرات و خصوصیات اخلاقی این سه عالم (آیت الله نجفی، آیت الله کاظمی و آیت الله حجتی (ره) پرداختند.

گفتنی است از خانواده آیت الله حجتی(ره)در این مراسم به دلیل برخی مشکلات کسی حضور نداشت و از این بابت با ارسال پیامی در راستای برگزاری این مراسم بزرگ از مردم و مسئولین شهرستان هرسین تقدیر کردند.

سخنرانی حجت الاسلام محمدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان:

حجت الاسلام محمدی نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان در مراسم بزرگداشت روز شهرستان هرسین اظهار داشت خدا می داند علمای شیعه در طول ۱۴۰۰سال گذشته چه بلایی بر سرشان آمده و چه سختیهایی را به خاطر حق خواهی تحمل کرده اند و امروز که شما می گویید دارالمومنین باید فهمید که اینها به چه قیمتی به دست آمده است.

 وی افزود علما ار صدر اسلام تا کنون دو کار عمده انجام دادند اول اینکه دین خدا را فهمیدند و دوم اینکه دین خدا را حفظ کردند و به ما رساندند.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه همدان در ادامه خاطرنشان کرد باید به خاطر این مراسم از برگزار کنندگان این برنامه تشکر کرد و اول از امام جمعه شهرستان به خاطر پیگیری در برگزاری این مراسم و تشکر دوم به خاطر اینکه در این روزگاری که روح حق شناسی مُرده است برگزاری اینچنین مراسماتی جای تقدیر دارد.

حجت الاسلام محمدی در ادامه اظهار داشت مطلب دیگر اینکه حال که بنا شده به پاس بزرگداشت این سه عالم مراسمی برگزار شود اول باید دید که عالم و علم برکاتشان تا کجاست و آنها در عالم تکوین و تشریع چه جایگاهی دارند چرا که علم هر گاه توأم به عمل باشد سرشار از فایده است.

وی افزود امروز باید بدانیم که یکی از ترفندهای شیطانی دجالهای غربی این است که جایگاه روحانیت شیعه را در بین مردم تضعیف کنند و این همان شبیخون فرهنگی است که امام (ره) فرمودند.

 زندگینامه آیت الله کاظمی:

دکتر محمد رشیدی استاد دانشگاه و نوه دختری آیت الله کاظمی در مراسم تجلیل از سه عالم جلیل القدر شهرستان هرسین اظهار داشت حضور گرم و صمیمی مردم باعث ایجاد شور و حال خاصی در مراسم شده است و انصافأ همین مهمان نوازی مردم هرسین است که عزیزانی مانند این علما را در دل خود جای داده که باعث افتخار شهرستان و استان شده اند.

وی افزود بهتر این است که این علما توسط شاگردان خود معرفی شوند و در مورد شخصیت این علما صحبت کنند.

این استاد دانشگاه در در بیان نکاتی در مورد خصوصیات اخلاقی و معنوی و علمی آیت الله  ادامه خاطرنشان کرد حقیقتأ شخصیت این علما در پس پرده اخلاص آنها مخفی شده است و در جایی کسب فیض کرده اند که کمتر کسانی در آن مقام توانایی درک آن اساتید بزرگ را داشته اند که نمونه آن اجازه نامه هایی است که آیت الله کاظمی از علمایی چون آیت الله میرزا محمد تقی شیرازی(رهبر شیعیان عراق در آن زمان)و همچنین آیت الله میرزا محمد حسین نائینی داشته است.

دکتر رشیدی در خصوص مجاهدت های آیت الله کاظمی در تبلیغ دین اظهار داشت مجاهدت هایی که ایشان در معیت آیت الله حجتی(ره) و آیت الله نجفی(ره) در پی تبلیغ دین اسلام در زمانی که تبلیغ دین سخت بود آنقدر تأثیر گذار می شود که شهرستان های کرمانشاه، نورآباد و هرسین را تحت تأثیر خود قرار می دهند.

وی زهد ایشان را از جمله دیگر خصوصیات اخلاقی و معنوی عنوان کرد و افزود زهد آیت الله کاظمی زبانزد بوده تا آنجا که فرش زیر پای خود را با چاقو پاره می کرد و با طلبه ها تقسیم می کرد و عجیبتر اینکه داخل منزل ایشان یک رختخواب وجود نداشت و ایشان اموال خود را به فقرا تقسیم می کرد.

نوه دختری آیت الله کاظمی روحیه مردمی و با مردم بودن را از دیگر خصوصیات ایشان عنوان کرد و تصریح کرد ایشان حتی راه های صعب العبور و سخت روستایی را با مشقت زیاد برای تبلیغ دین می پیمودند و در بین عشایر نفوذ زیادی داشت.

دکتر رشیدی در بخش دیگری از سخنان خود روحیه مبارزه جهادی و سیاسی را از دیگر خصایص آیت الله کاظمی عنوان کرد و اظهار داشت ایشان با مرحوم مدرس برای کشتن رضاخان همراه می شود و در مقطعی هم با آیت الله کاشانی همراه می شود و در نهایت با دیداری که با امام خمینی(ره) دارد به امام (ره) می گوید من این قدرت را دارم که عشایر کرمانشاه و لرستان را بر علیه شاه با خود همراه کنم.

وی در پایان ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این همایش افزود جا دارد این همایش ها در سطوح بالاتری برگزار شود و از دیگر علمای شهرستان و استان هم تجلیل صورت گیرد چرا که اگرعلما در رآس امور نباشند قطعأ در آینده دچار مشکل می شویم.

منبع دیوانگاه

نظرات شما

    با سلام
    احتراماً؛ به استحضار می رساند که به علت درگذشت بانوی با فضیلت؛ همدم دیرین همسر امام راحل(ره) خانم انسیه حجتی(فرزند آیت الله حاج شیخ محمد علی حجتی)نوه مرحوم آیت الله العظمی حجتی هرسینی؛ و تقارن مجلس گرامی داشت علمای هرسین و نیز تشییع پیکر آن فقیده سعیده در شهر مقدس قم؛ متأسفانه از بیت مرحوم آیت الله العظمی شیخ محمد حسن حجتی هرسینی، نماینده ای در این مراسم حضور نیافت.
    با اکرام و بزرگداشت یاد آیات ثلاث: حجتی هرسینی؛ کاظمی موموندی و نجفی اصفهانی و نیز گرامیداشت خاطره مرحوم آیت الله سید محمد هاشم معراجی یزدی هرسینی، درگذشت این مرحومه مغفوره و نیز دزگذشت مرحوم حجت الاسلام شیخ علی آل کاظمی فرزند مرحوم آیت الله حاج شیخ فرج الله کاظمی را به خاندان معظم حجتی و کاظمی، به ویژه استاد معظم دیپلمات مجتهد؛ جناب آقای دکتر حسین حجت (حجتی هرسینی کرمانشاهی) تسلیت عرض می نماییم.

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید