ناحیه اصلی منو
ناحیه منو

پايگاه خبری تحليلی بيستون

شامل اخبار اجتماعی,فرهنگی,سیاسی,ورزشی,ويژه استان كرمانشاه و شهرستان هرسين

امروز : پنجشنبه, ۲۹ شهریور , ۱۳۹۷ ، ساعت : ۰۵:۱۱
مکان فعلی شما : صفحه اصلی / فرهنگی, گزیده اخبار > معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان صحنه

معرفی جاذبه های گردشگری شهرستان صحنه

به گزارش خبرنگار بیستون  شهرستان صحنه از شهرستان‌های استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهرستان داری دو بخش مرکزی و دینور است. مرکز این شهرستان شهر صحنه است که در ۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و در سمت استان همدان قرار گرفته‌است. شهرستان صحنه از شمال با شهرستان سنقرو کلیایی از شرق با کنگاور از غرب با شهرستان کرمانشاه و از جنوب با شهرستان هرسین و بخش کاکاوند همجوار است. […]

به گزارش خبرنگار بیستون  شهرستان صحنه از شهرستان‌های استان کرمانشاه در غرب ایران است. این شهرستان داری دو بخش مرکزی و دینور است. مرکز این شهرستان شهر صحنه است که در ۵۰ کیلومتری شهر کرمانشاه و در سمت استان همدان قرار گرفته‌است.

شهرستان صحنه از شمال با شهرستان سنقرو کلیایی از شرق با کنگاور از غرب با شهرستان کرمانشاه و از جنوب با شهرستان هرسین و بخش کاکاوند همجوار است.

شهرستان صحنه دارای باغ‌های میوه فراوان است. منبع اصلی تهیه آب این شهر، سراب صحنه یا دربند صحنه می‌باشد. این منطقه دارای رودخانه‌ها و چشمه‌های بسیاری است که آن را به سرزمینی پرآب و حاصلخیز با هوایی معتدل تبدیل نموده‌است.

این شهرستان بر اساس سرشماری ۱۳۹۵ خورشیدی ۷۰٬۷۵۷ نفر جمعیت داشته و از دو بخش بخش مرکزی و دینور شامل بخش صحنه به مرکزیت شهر صحنه و دهستانهای خدابنده لو، هجر، گاماسیاب و صحنه و بخش دینور به مرکزیت شهر میانراهان مشتمل بر دهستان‌های حر، کندوله و دینور تشکیل شده‌است.

وجه تسمیه و تاریخچه شهر صحنه چندان مشخص نیست اما در سفرنامه‌ای از ناصر الدین شاه از «قریه صحنه» به عنوان روستایی حاصل‌خیز نام برده شده‌است. بر اساس آثار تاریخی که در شهر موجود است کاروانسراهای عباسی در خیابان شاباسی و دخمه مادها معروف به شیرین و فرهاد در کوه‌های دربند صحنه از دیرباز در مسیر راه‌های مسافری مهم قرار داشته ‌است.

مردم شهرستان صحنه به زبان کوردی با گویش لکی سخن می‌گویند.

 

اماکن تاریخی جاذبه های گردشگری صحنه:

 صحنه دارای طبیعتی زیبا و دلپذیر و مراتع غنی و سرسبز، آبشارهای بی نظیر  (دربند و گروس)، پلهای تاریخی و بزرگ و بقاع متبرکه فراوان و دارای پیشینه تاریخی، فرهنگی چند هزار ساله می باشد، وجود ابینه باستانی و آثار تاریخی گواه و موید این مطلب است که تمدنهای درخشانی در روزگار باستان در این خطه وجود داشته است.

اماکن تاریخی :

دخمه دربند صحنه و پل میانراهان از اماکن تاریخی این شهرستان است.

پیشینه فرهنگی:

پیشینه فرهنگی شهرستان به قدمت تاریخ است، شهرستان صحنه به ویژه منطقه دینور از دیر باز سرزمین شکوفا شدن تمدنهای درخشانی بوده که در عصر خود بسیار پیشرفته بوده اند. پلهای تاریخی، دخمه های دربند، بقاع متبرکه فراوان از اماکن و آثار تاریخی مهم منطقه است و واقع شدن شهرستان در مابین دو اثر تاریخی ارزشمند معبد آناهیتا و کتیبه بیستون شهرستان را به قطب گردشگری مبدل ساخته است .

صحنه به ویژه بخش دینور دیار علماء، ادبا و شعرای نامی و بزرگی همچون ابن قتیبه دینوری، ابوحنیفه دینوری، ملاپریشان دینوری و… است.

مراکز دیدنی و تاریخی

مقبره صخره‌ای کیکاووس
قه لا هجیر
قلعه مروان
پل خسروی
پل آجری میان راهان
پل نوژی وران
 
غارحاجی در روستای کله‌جوب دینور، غار سید شهاب‌در روستای میانراهان دینور، پل خسروی در راه قدیمی دینور به صحنه، پل آجری میان راهان در ۲۲ کیلومتری شمال باختر صحنه، پل نوژی وان در روستای بخوران چمچال – باختر صحنه، حمام پاچمن در شهر صحنه، زیارتگاه شوق علی در ناحیه دربند، زیارتگاه تخت تیمور در ناحیه دربند، قلعه هژیر در ۱۸ کیلومتری شمال باختر صحنه، قلعه مروان در کندوله دینور و مقبره صخره ای کیکاووس در شمال شهر صحنه از جمله‌ مکان‌‌های دیدنی و تاریخی این شهرستان به شمار می‌آیند.

 

سراب دربند

این سراب در شمال شهر صحنه و در محلی به نام دربند قرار دارد. مزارع صحنه را آبیاری می کند. در کنار این سراب آبشاری زیبا دیده می شود که آب آن با فشار زیاد از شکاف کوهی بیرون می ریزد. این آبشار در فصل بهار از مکان های دیدنی و زیبای صحنه محسوب می شود.

 

 
گوردخمه صحنه

 

گوردخمه صحنه یا گوردخمه دربند در بدنه کوه شوق علی واقع در شمال شهر صحنه و سمت راست رود دربند حجاری شده است. این گوردخمه ها در بین اهالی محل به قبر کیکاوس، فرهاد تراش و گور شیرین و فرهاد معروف است. در طول مسیر رسیدن به گور دخمه صحنه، که برخی آن را یکی از نادرترین گوردخمه های دوطبقه مادها می دانند، درختان میوه و درختان جنگلی وجود دارد که پوشش زیبایی را به این منطقه بخشیده است.

  

خبرنامه ایمیلی

با عضویت در خبرنامه حساب من جدیدترین اخبار اقتصادی را هر شب در ایمیل خود مشاهده کنید